Mit mutat a laboreredmény? - A vesefunkció
A vesefunkció beszűkülése a szervezetben lévő folyadék egy részének visszatartásához vezet. A vesének a kalcium kiválasztásában, a D-vitamin képzésében, valamint a vérképzésben betöltött funkciója is károsodik. Ismerje meg a vesefunkciót jellemző alapvizsgálatok laborértékeit.
A három laboratóriumi paraméter, amivel alapvizsgálatként a vesefunkciót jellemezzük a következő:
1. Urea (karbamid)
A szervezetben lévő fehérjék bomlástermékéből származik, a vesén ürülő fehérje nitrogéntartalmának lebomlási terméke. A májban képződik, veseműködési zavarok esetén felhalmozódik, mely mérgező a szervezet sejtjeire. Ez a legalapvetőbb veseműködést jelző paraméter.
Normál értéke: 3,6-7,2 mmol/l
Magas érték bármely vesekárosodás esetén jelentkezhet: gyulladás daganat heveny veseelégtelenség idült veseelégtelenség kiszáradás folyadékhiány vérzés elégtelen mértékű művesekezelés mérgezés húgyúti elzáródás szívizominfarktus
Alacsony érték májelégtelenség vagy alultápláltság, éhezés esetén is jelentkezhet.
2. Kreatinin
Izomban termelődő kreatin bomlásterméke. A vese szűrletképző tevékenységét leginkább jellemző paraméter, mert nem aktívan választódik ki. Mennyiségét befolyásolja az életkorból és nemből eredő izomtömeg is. Alacsony szintje izomsorvadás esetén mérhető.
Normál értéke: 50-130 um/L
Magas kreatinin érték ugyanúgy a vesét érintő működési zavar (veseelégtelenség, gyulladás, daganat) esetén alakul ki. Pontosabb meghatározás 24 órán át ürített vizelet gyűjtésével is mérhető.
3. GFR (Glomeruláris filtrációs ráta)
A vesén átszűrődő folyadék térfogatát adja meg.
Normál értéke: >90 ml/perc (1,73 m2)
Értéke alacsonyabb folyadékhiány, kiszáradás, a vesefunkció beszűkülését okozó bármely eltérés esetén. A krónikus veseelégtelenség stádiumait a GFR-érték alapján állapítják meg.
Forrás: WEBBeteg Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia, belgyógyász, hematológus
|