Élet sarcoidosissal
A sarcoidosis oka egyelőre ismeretlen, ezért nincs ismert módja a megelőzésnek, vagy a gyógyításnak. Azonban az orvosoknak egyre nagyobb tapasztalatuk van hogy hogyan kúrálják ezt a betegséget. Meg kell jegyeznünk, hogy a sarcoidosisos páciensek normális, hétköznapi életet élnek.
Ha valakinek sarcoidosisa van úgy segíthet magán, hogy betart bizonyos egészségügyi előírásokat. Nem szabad dohányozni. El kell kerülni azokat a helyeket, ahol fokozottan ki vannak téve pornak és egyéb tüdőt károsító vegyi anyagnak.
A sarcoidosisos pácienseket leginkább tüdő gyógyász tudja kezelni vagy olyan orvos, aki mélyebb ismeretekkel rendelkezik e téren. Specialisták általában nagyobb kutatóközpontokban tevékenykednek.
Ha megjelennek a tünetek, tanácsos rendszeres orvosi vizsgálaton megjelenni, így a betegség figyelemmel kísérhető és szükség esetén gyógyítható. Ha a betegség magától meggyógyul vagy csak a gyanúja áll fenn de a páciens tünetmente tanácsos mindenévben egy általános kivizsgáláson megjelenni és külön szemészeti vizsgálatot is tartani.
Noha a sacoidosis csökkenti a teherbe esés valószínűségét, különösen idősebb nők körében sok fiatal nő szült már egészséges gyermeket míg kezelés alatt álltak. A gyermeket tervező fiatal párok kérjék ki orvosuk véleményét. A terhesség tartama alatt és közvetlenül a szülés után alapos kivizsgálás javasolt. Némelykor a terhesség utolsó 3 hónapjában a kismamának ágynyugalom javalott. A családon és a baráti körön kívül számos tüdőgondozó és non-profit segítő szervezet áll a sarcoidosisos betegek rendelkezésére. Belük kapcsolatot tartva megoszthatják személyes érzéseiket és tapasztalataikat. A szervezetek tagjai birtokába juthatnak a legfrissebb tudományos híreknek továbbá annak, hogy hol találhatnak specialistát és hogyan segíthetik gyógyulásukat.
Az itt közzétett információk is a Nemzeti Egészségügyi Intézetek jóvoltából vált hozzáférhetővé.
Sarcoidosis első pillantásra
A sarcoidosis olyan betegség amely a testi szövetek gyulladásával jár. Oka ismeretlen. A sarcoidosis általában a tüdőt és a bőrt támadja. Diagnózist a páciens kórtörténete, labor vizsgálatok, fizikai kivizsgálás és mellkas röntgen alapján állítanak fel. A legtöbb sarcoidosisos páciens nem szorul kezelésre. A heveny lefolyású súlyosabb esetekben cortison tartalmú gyógyszeres kezelést alkalmaznak.
|