Kortikoszteroid mellékhatások
A kortikoszteroidok mellékhatása függ a dózistól és a használat időtartamától. Rövid prednizolon szedés, például, általában jól tolerálható, kevés és enyhe mellékhatás. Hosszú távú, nagy dózisú kortikoszteroidok általában súlyosabb mellékhatásokkal járnak. Gyakori mellékhatások: kerek az arc (hold arca), pattanás, megnövekedett testszőrzet, cukorbetegség, súlygyarapodás, magas vérnyomás, szürkehályog, glaukóma, fokozott hajlam a fertőzésekre, izomgyengeség, depresszió, álmatlanság, hangulatingadozás, személyiség változások, ingerlékenység, és a csontok elvékonyodása (osteoporosis)
Tünetei közé tartozik a hányinger mellékvese-elégtelenség, hányás. Kortikoszteroidok túl gyorsan abbahagyása is okozhat tüneteket ízületi fájdalmak, láz, és rossz közérzet. Ezért a kortikoszteroidokat fokozatosan kell csökkentenimű, nem pedig hirtelen abbahagyni.
Leromlott immunrendszer
Fokozott fertőzésveszély kortikoszteroid kezelés alatt
A kortikoszteroidok immunrendszert gátló hatásának következménye, hogy a fertőzésekre vagy sejtkárosodásokra bekövetkező immunválasz csökken. Az említett események láz nélkül, jó közérzet mellett, gyulladásos válaszreakció nélkül idézhetnek elő komoly elváltozásokat.
Szteroidok alkalmazáskor nem ajánlott védőoltások beadatása sem, ugyanis az immunrendszer gyengesége miatt nem biztos, hogy kialakul a megfelelő védettség, sőt élő oltóanyagok esetén még a fertőzésveszély is fennáll.A nyugvó betegségek fellángolhatnak, az egyidejű fertőzések pedig súlyos következményekkel járhatnak. Jó példa erre, ha asztmára inhaláló készülékes szteroidot alkalmazunk, akkor használat után mindig kötelező a száj- és toroköblítés, különben a helyi immungyengítés miattCandida-fertőzés léphet fel.Szteroidok alkalmazáskor nem ajánlott védőoltások beadatása sem, ugyanis az immunrendszer gyengesége miatt nem biztos, hogy kialakul a megfelelő védettség, sőt élő oltóanyagok esetén még a fertőzésveszély is fennáll.
Alkalmazásuk alatt gyakori a gyomorfekély kialakulása, vagy a már meglévő fekélyek kiújulása, súlyosbodása, ami egyrészt a fekélyt okozó Helicobacter pylori nevű baktérium elleni csökkent védekezés miatt van, másrészt hozzájárul a mellékhatásként jelentkező megnövekedett savtermelés is.
Más fekélyképző szerekkel, mint például a nem-szteroid gyulladáscsökkentőkkel, szalicilátokkal, vagy alkohollal együtt szedve szintén nő a fekélyek kialakulásának és a gyomorvérzés valószínűsége. Fekélyben szenvedőknek ezért nem ajánlott kortikoszteroidokat szedni.
lehetséges mellékhatások (METYPRED)
A rövid távú Metypred-kezelés általában nem okoz mellékhatásokat.
A hosszútávú kezelés gyakran Cushing szindróma (holdvilágarc, elhízás, lelki zavarok, késleltetett sebgyógyulás, magasvérnyomás, csontritkulás, izombántalom, szexuális funkciózavarok, szürkehályog, hasnyálmirigy gyulladás stb.) kialakulásához vezethet. A hosszútávú nagy adagú kezelés a mellékvese sorvadásához, a bőr és a csontok elvékonyodásához vezethet.
A kortikoszteroidok csökkentik a fertőzésekkel szembeni ellenállóképességet és elfedhetik a fertőzés tüneteit. Ezen túlmenően zavarhatják a sebgyógyulást és lassíthatják a hegesedést.
Az összfehérvérsejt szám emelkedhet, növekedhet a vérlemezkék száma, a nyirokszövet tömege csökken. Fokozódhat a véralvadás, mely a vérrögképződés megnövekedett kockázatához vezethet. kialakulhatnak hangulati változások, pl. fokozott koncentráció, álmatlanság, eufória. Súlyosabb esetekben lehangoltság (depresszió), elbutulás (demencia) elmezavar (pszichózis) alakulhat ki.
Az általános (szisztémás) kezelés a szemben fokozott szembelnyomást, zöldhályogot, szürkehályogot okozhat.
A hosszútávú kezelés hatására magasvérnyomás fejlődhet ki.
LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK (MEDROL)
Mint minden gyógyszer, így a Medrol tabletta is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
A metilprednizolon hatóanyagtartalmú készítményekről ezidáig nem áll rendelkezésre olyan modern klinikai dokumentáció, mely felhasználható lenne a nemkívánatos hatások gyakoriságának meghatározására.
A következő mellékhatások jellemzőek az összes, egész szervezetre ható kortikoszteroidra. Felsorolásuk ebben a listában nem jelenti feltétlenül azt, hogy a konkrét eseményt megfigyelték ennek a kiszerelésnek az alkalmazása kapcsán is.
Pangásos szívelégtelenség kialakulása arra hajlamos betegeknél, magas vérnyomás, szteroid okozta izombetegség, izomgyengeség, csontritkulás, steril csontelhalás, csigolyatörések, csonttörések, ínszalag-szakadás (elsősorban az Achilles-íné), fekélyképződés esetleges vérzéssel vagy átfúródással, gyomorvérzés, hasnyálmirigy-gyulladás, nyelőcsőgyulladás, bélátfúródás, emelkedett májfunkciós értékek, elhúzódó sebgyógyulás, pontszerű bevérzések a bőrön, véraláfutások, elvékonyodó, sérülékeny bőr, nátrium-visszatartás, káliumvesztés, vízmegkötés, fehérjebontás következményes negatív nitrogén-egyensúllyal, a sav-bázis háztartás felborulása, koponyaűri nyomásfokozódás, jóindulatú koponyaűri nyomásfokozódás, görcsrohamok, pszichés zavarok, mellékvesekéreg-túlműködéshez hasonló állapot, az agyalapi mirigy és a mellékvesekéreg közötti hormonális szabályozás gátlása, a szénhidrát háztartás zavara, cukorbetegek fokozott inzulin- vagy szájon át alkalmazandó vércukorszint-csökkentő gyógyszer (ún antidiabetikum) szükséglete, rejtett cukorbetegség megjelenése, gyermekekben a növekedés gátlása, menstruációs zavarok, szürkehályog, a szembelnyomás emelkedése, kidülledt szem, a fertőzések tüneteinek elfedése, lappangó fertőzések fellángolása, opportunista kórokozók okozta fertőzések (normális immunrendszer esetén ezek a kórokozók fertőzést nem hoznak létre) kialakulása, a szervezet bőrpróbákra adott válaszának csökkenése, túlérzékenységi (allergiás) reakciók.
Beszámoltak a Medrol alkalmazásakor a rosszindulatú lágyrészdaganatok egyik típusának, az ún. Kaposi-szarkómának a kialakulásáról. A kezelés megszakítása klinikai javulást eredményezhet.
LÁBDAGADÁS (Peter)
A mozgásszegény életmód, a hosszas állás vagy ülés, a túlsúly, a terhesség vagy a hormonzavar is elősegítheti e rendellenesség kialakulását.
Megelőzés
Ha hajlamosak vagyunk rá, kerüljük a hosszas egyhelyben állást, ne üljünk sokáig keresztbetett lábba. A repülőn vagy a vonaton időnként tegyünk néhány lépést lábujjhegyen. A napozás, a padlófűtés, a forró fürdő is okozhatja a bajt. Kerüljük a szoros ruhaneműket, különösen a vádlinál túl szoros zoknit. A testmozgás javítja a vérkeringést.
Gyógynövényterápia
A gyermekláncfű természetes vízhajtó. A friss fiatal leveleket keverjük a salátához vagy készítsünk a levelekből főzetet.
Fontos!: a vízhajtó növényekből készült kivonatokat soha ne használjuk hosszú ideig.
Nagymama orvossága
A vérkeringés serkentése érdekében reggel és este dörzsöljük be a lábunkat egyenlő arányban összekevert néhány csepp kakukkfű-, északi kakukkfű- és levendulaolajjal.
Hold-arc
A szteroidkezelések mellékhatásai miatt alakul ki az átlagosnál kerekebb, teltebb, kerek arc: a Hold arc.
Forrás: webbeteg
|
Nekem a legnagyobb problémám az abbahagyása után jelentkezett egyre jobban fájnak az izületeim.
kb másfél évig szedtem ezt a életmentő gyógyszert. Az abbahagyása után 3 héttel elkezdtek fájni a végtagizületeim.
Most már majdnem 1 éve nem szedem és már mindenem fáj.