Néhány dolog, amit NEM tudunk a sarcoidosisról
A sarcoidosis általában egy rendellenes immun reakcióként definiáljuk. Vajon külső tényező váltja ki a tüneteket – esetleg vegyi anyag, vírus, vagy más dolog és pontosan miben áll az immunrendszer diszfunkciója- ismeretlen.
Általánosságban, a sarcoidosis az esetek 60-70%-ban magától gyógyul, sokszor az érintettek nem is szereznek tudomást a megbetegedésről. Az esetek 20-30%ában marad vissza valamilyen fajta tüdő-rendellenesség. Az esetek 10-15%nál a sarcodosis krónikussá válhat.
Amennyiben a granulómák vagy a fibrózis létfontosságú szerveket érintenek – tüdő, szív, idegrendszer, máj, vagy vese a sarcoidosis halálossá válhat. Az esetek 5-10%-nál tapasztalható. Néhányan jobban ki vannak téve a rizikónak mint mások, de az ok mindmáig ismeretlen.
Nem megjósolható a sarcoidosis lefolyása a páciensekben. A páciens tünetei, az orvos leleti csak irányvonalat biztosítanak. Pl. az általános tünetek váratlan megjelenéséből (súlycsökkenés, rossz közérzet) arra következtethetünk, hogy a sarcoidosos lefolyása rövid és enyhe lesz. A nehézlégzés és valószínűleg a bőr sarcoidosis gyakran utal arra, hogy a betegség krónikussá és hevennyé fokozódik.
A fehér páciensek valószínűsíthetőleg a betegség enyhébb változatában szenvednek. A fekete páciensek esetében a lefolyás krónikusabb és hevesebb.
A sarcoidosos ritkán diagnosztizálható 10éves kor alatt és 60éves kor fölött. Mindazonáltal a betegség – tünetekkel vagy anélkül – fiatal és idős embereknél egyaránt előfordulhat. Amennyiben a tünetek az említett két korosztálynál észlelhetők a megjelenési formák általános fáradtság, levertségérzés, köhögés, és rossz közérzet.
|