Az arcfájdalom okai és kezelése
Az arc fájdalmának oka részben megegyezik a fejfájások okaival. Az arcfájdalmak leggyakoribb okai az idegfájdalmak (neuralgia), arcüreg betegségek, szembetegségek, fülbetegségek, és a fogak betegségei. Az arc bőrén látható fájdalmas elváltozások, furunkulusok, az orr-, a szemhéj-, gyulladások betegségei a vérbőség és a duzzanatok szintén gyakran okoznak fájdalmat az arc területén.
A nyálmirigyek vírusos gyulladásos betegségei szintén gyakran arcfájdalommal járnak. A fültőmirigy gyulladásos betegsége a mumpsz (parotitis), általában egyik oldalon kezdődik, azonban egy-két nap alatt a másik oldali fültőmirigy fájdalmas duzzanata alakul ki, magas láz kíséretében, esetleg lázkiugrásokkal. A fültőmirigy gyulladás (parotitis) fájdalmas duzzanatához hasonló fájdalmas duzzanatot okoznak a gyulladásos, nem specifikus parotis duzzanatok. A fültőmirigy fájdalma rágás elégtelenség, csökkent nyálelválasztás, súlyos általános betegségek folytán, nyálmirigy kő, Sjögren-syndroma, Heerfordt-syndroma következtében alakul ki. A fültőmirigy fájdalma mellett az egyéb nyálmirigy duzzanatok is fájdalmasak lehetnek. Fájdalmas lehet a könnymirigyek, Bartolini mirigyek, a pajzsmirigy és a thymus duzzanata is.
Trigeminus neuralgia, arcidegzsába, facial neuralgia
Az arc legsúlyosabb fájdalmát a trigeminus neuralgia (arcidegzsába, facial neuralgia, trigeminal neuralgia), okozza. A trigeminus neuralgia, arcidegzsába a leggyakoribb és lényegében az egyetlen valódi agyideg neuralgia. Az arcidegzsába, az V. arcideg, nervus trigeminus valamelyik ágának a gyulladásos betegsége. A trigeminus neuralgia, arcidegzsába leggyakrabban az első, és második ágát, ritkábban a harmadik ágát érinti. A trigeminus neuralgiára jellemző a hirtelen, maximális intenzitással fellépő, néhány másodperc alatt oldódó fájdalom. A trigeminus neuralgi jellegzetes tünete a fél oldalon villámcsapásszerűen jelenkező igen heves fájdalom, mely a másodperc töredékétől, több másodpercig tarthat. A trigeminus neuralgia fájdalmának hevességére jellemző, hogy a beteg mimikáját, beszéd közben a hangképzés helyzetét rögzíti, esetleg a testét megmerevíti. Gyakran az arcideg fájdalmat arcéltorzulás kíséri, ezt tic doulourreux-nek (ejtsd: Tik dulurő) nevezik. A rövid ideig tartó fájdalom olyan elemi erővel veszi igénybe a beteget, hogy azt sem leplezni, sem imitálni nem lehet.
Amilyen hirtelen a fájdalom kezdete, olyan hirtelen oldódik is. A fájdalom rohamok szabálytalan időközökben, néha halmozottan, máskor ritkább időközökben jelentkezik. Az arcfájdalmak között előfordulhatnak spontán szünetek, amelyek több hétig, esetleg évekig is tarthatnak. Az arcfájdalmaknál azonban gyakoribb a fájdalom progresszív jellege, a fájdalmak egyre gyakoribb ismétlődése. Gyakran a betegek meg tudnak mutatni egy pontot az arcon, vagy a száj nyálkahártyáján, amelynek érintésére a fájdalmak provokálhatók. Ezeket a pontokat trigger zónáknak nevezzük. A az arcfájdalom trigger zónája a nyelv megérintésével, máskor az arcon kilépő ágak jellegzetes helyének nyomásával fedezhető fel. Rágáskor a fogsor zárása is provokálhatja a fájdalmat. A betegek sokszor az arc fájdalom kialakulásának félelme miatt nem mernek beszélni, táplálkozni, így idős korban gyakran látni lesoványodást, exsiccatiot. Az arcideg fájdalma alatt a beteg arca kipirul és könnyezik. Az arcideg ágainak kilépési pontjai nyomásra érzékenyek fájdalmasak.
A trigeminus neuralgia, arcidegzsába két formáját különíthetjük el: az elsődleges és a másodlagos trigeminus neuralgia.
Elsődleges arcidegzsábáról, trigeminus neuralgiáról akkor beszélünk, ha a huzamosabb klinikai kivizsgálás ellenére sem tudjuk a kórokot meghatározni. A másodlagos arcidegzsába, trigeminus neuralgia esetében már ismert a fájdalmat kiváltó ok. A leggyakoribb fájdalmat eredményező ok a nervus trigeminus és a hozzá tartozó Gasser-dúc finom, strukturális szerkezetének degeneratív megbetegedése.
A másodlagos arcidegzsába vagy trigeminus neuralgia számos betegség első tünete lehet, mint pl. koponyaalapi, agytörzs daganat, Gasser dúcban lévő daganatok.
A gyulladásos betegségek közül az arcüreggyulladások, sinusitisek, agyhártyagyulladás, arachnitis, herpes zoster ophtalmicus, periodontitis okoznak neuralgiát, arcideg zsábát. Trigeminus neuralgiát okozhat a sclerosis multiplex is, ha a placq a trigeminus kilépő rostjainak közelében, a hídban foglal helyet. A koponyasérülést és koponyaalapi tőrést követően is gyakran kialakulhat trigeminus neuralgia.
Arcidegzsábát, trigeminus neuralgiát utánzó hasonló arcfájdalmakat egyéb betegségek is kiválhatnak.
A facialgia, hétköznapi nevén az arcfájdalom, az egész arcra kiterjedő, a nervus trigeminus egyes ágainak lefutását nem respektáló, fokozatosan kialakuló tartós fájdalom.
A facialgia egyik formája a Raeder szindróma. Raeder szindrómában a nyaki főverőér (arteria carotis communis) mellett futó szimpatikus rostoknál jelentkezik funkciózavar. A Raeder szindrómában az oculo szimpatikus bénulás és Horner trias lép fel. A Horner trias jellegzetes tünetei: a ptosis, enophtalmus, és a szimpatikus idegek izgalmi tünetei.
További arcfájdalommal járó neuralgiás betegségek a Sphenopalatinalis neuralgia vagy Sluder szindróma. Sphenopalatinalis neuralgiában vagy Sluder szindrómában az arc alsó részének fájdalma mutatkozik. Sluder szindrómában az arcfájdalom gyakran kisugárzik a fülbe és tarkó tájék felé. A nervus glossopharyngeus neuralgiája a nyelvgyök és a mandula árok idegeinek a fájdalma. A nervus glossopharyngeus neuralgiája az arcfájdalmon túl kisugározhat a fülbe és fejfájást is okozhat.
A ganglion geniculi idegfájdalma, neuralgiája a külső hallójárat elülső falára lokalizálódó fájdalmat okoz. A ganglion geniculi neuralgiája a tragusra kiterjedő, fülbe sugárzó fájdalmat eredményez.
A trigeminus neuralgia kezelése
A trigeminus neuralgia gyógyszeres kezelése.
Arcidegzsába kezelésére próbálkozni lehet antiepilektikumokkal, amelyek sok esetben nagyon szépen megoldják a fájdalmat. Ezt a trigeminus neuralgia kezelést célszerű nyugtatókkal, szedatívumokkal, trankvillánsokkal, idős korban keringésjavítókkal kiegészíteni.
Ha a gyógyszeres kezeléssel nem érünk célt a fájdalom csillapításában, akkor műtéti megoldások is szóba jöhetnek.
Ha a tablettás kezelés eredménytelen, akkor a gyógyszeres fájdalomcsillapító kezelés mellett, a trigeminus ideg megfelelő ágának kilépési pontját felkeressük és ingereljük. Lidocain vagy novocain injekcióval először érzéstelenítjük az ideget és meggyőződünk arról, hogy a kiválasztott idegtörzs, kiiktatása felfüggeszti-e a fájdalmat. Ha az infiltrálás sikeres, akkor az ideg elpusztítása (neuroexairesis) elvégezhető. Exairesis műtéttel a n. supraorbitalis, az n. infraorbitalis, ill. a nervus mentalis idegek okozta arcfájdalom iktatható ki. Ha mindez a kezelés hatástalan, akkor a Gasser-dúc mögötti részleges radicotomia, esetleg bulbaris tractotomia jön számításba.
További műtéti fájdalomcsillapítás a kis beavatkozásnak számító nervus auricularis magnus átmetszés, amely híven követi a trigeminus neuralgia műtéti megoldásának alapelveit. Az érző idegrendszer gazdag hálózati kapcsolatai (anastomosis) révén az érintett idegen kívül is megszakítható a kóros reflex kapcsolatokra felépült „fájdalmi kör”. A fájdalmi kör megszakítása legalább átmenetileg a fájdalom megszűnéséhez vezethet. A műtéti fájdalomcsillapításon belül különféle radicotomiák léteznek: Frasier - féle radicotomia, Dandy beavatkozás, és a Sjögren műtét.
Az arcfájdalom és fogfájás
Az arc fájdalmát szájsebészeti és fogászati betegségek is kiválthatják. A fogfájás az egyik leggyakoribb fájdalomfajta, amely fontossága miatt külön fejezetet igényel.
Fájdalom a szájüregben és a garatban
A szájüregből kiinduló fájdalmak azon túl, hogy helyileg kellemetlenek, gyakran kisugározhatnak, és arc fájdalmat okozhatnak. Számos torok és garat betegség jár fájdalommal Gyakran a garat fájdalmát a processus styloideus elongatus okozza. A torokgyulladások különböző formái is majdnem mind fájdalommal járnak: Torokgyulladás okozó betegségek, az akut torokgyulladás (pharyngitis), hurutos (catarrhalis) torokgyulladás, follicularis, és lacunaris torokgyulladások. Az angina catarrhalis simplex és angina lacunaris tünet együttes legjellegzetesebb tünete maga a fájdalom, ami az arcra is kisugározhat. Torok fájdalom jelentkezik az angina monocytotica vagy mononucleosis infectiosa, esetén is. Akár arcra kisugárzó fájdalom lehet a vírusok okozta garatgyulladások és a fájdalmak következményei is. Arcra kisugárzó fájdalmat okozó vírusos betegségek a bárányhimlő (varicella zoster), pharingitis vesicularis (herpangina), és a Coxackie fertőzés. Fájdalmas szájnyálkahártya gyulladás, stomatitis, a stomatitis ulceromembranosa (ulcerosa), gingivostomatitis herpetica (herpes simplex) is akár az arc fájdalmát keltheti. Ritkább, fájdalommal járó szindrómák a fájdalmas Stevens-Johnson syndroma, Reiter szindróma és Behçet-szindróma.
A fájdalmas szájfenék phlegmone, angina Ludovici, szájfenék abscessus, szájfenék tályog is oka lehet az arcfájdalomnak. A mandulagyulladások, tonsillitis okozta garat fájdalmak (tonsillitis acuta), tonsillitis Plaunt-Vincenti, heveny necrotizáló mandulagyulladás igen gyakori fájdalmat okozó betegségek. A diftériás mandulagyulladás, tonsillitis (tonsillopharyngitis) diphterica szerencsére már nagyon ritka. Arcfájdalom esetén, bár ritka, de gondolni kell a garat gyulladásos betegségeinek szövődményeire is: Ilyen arcfájdalmat okozó garatgyulladásos szövődmények a mandula tályog, abcessus intratonsillaris (tonsillitis abscedens) és a mandula körüli tályog, (abcessus peritonsillaris, abcessus paratonsillaris) parapharingealis tályog (abcessus parapharingealis). A mandulaműtét és az orrmandula műtét is torok és garat fájdalommal járhat.
Arcfájdalmat okozhatnak a fogakat, az állcsontot, és az arckoponyát ért sérülések, traumák
|